Szukaj Pokaż menu

Dziękujemy ci, Kapitanie Oczywisty! III

64 382  
223   29  
Patrząc na lód można mieć wątpliwości, czy jest śliski, ale na szczęście znajdzie się zawsze jakiś Kapitan Oczywisty, który rozwieje je odpowiednim znakiem ostrzegawczym. Co byśmy bez nich zrobili...

#1. "Uwaga - ogień jest gorący"

Rosja to nie kraj, to stan umysłu VIII

99 257  
237   25  
Jeśli myślisz, że widziałeś/aś już wszystko w Internecie, to nagle pojawia się nowa porcja historyjek z Rosji. Oni chyba nigdy nie przestaną nas zaskakiwać swoimi śmiesznymi i zarazem dziwnymi pomysłami.

#1. Jak dobrze mieć dzieci

Jak naukowcy odtworzyli barwę głosu Nietzschego

55 764  
78   21  
Fryderyk Nietzsche - dziewiętnastowieczny niemiecki filozof polskiego pochodzenia (nasza kultura była mu zresztą dużo bliższa niż ta, w której dorastał). Każdy o nim słyszał, wielu czytało jego książki, a niektórzy nawet je zrozumieli. Ostatnio dzięki ekipie naukowców i Szwajcarskiej Narodowej Fundacji Naukowej, możemy Nietzschego także posłuchać.

Głos filozofa odtworzono na podstawie próbek DNA. Materiał genetyczny zebrano z oryginalnych manuskryptów Nietzschego oraz z książek należących do jego prywatnej kolekcji. Wszystkie zachowane rękopisy znajdują się w Weimarze, zamknięte w ognioodpornym sejfie w Willi Silberblick, gdzie filozof mieszkał wraz z siostrą, Po jego śmierci siostra kupiła dom (wcześniej należał do przyjaciółki jej brata) i urządziła tam poświęcone Nietzschemu archiwum. Książki, które po sobie pozostawił przechowywane są w weimarskiej Bibliotece Księżnej Anny Amalii.

Z takich drobiazgów naukowcom udało się wyizolować fragmenty naskórka (jeden z podstawowych "składników" kurzu w naszych domach). Nie obyło się także bez bardziej konkretnych znalezisk, jak np. zagubiony między kartkami włos. Mimo to - nie było lekko:
"Sprawdziliśmy książki Nietzschego pod kątem materiału pozostawionego przy dotyku [Touch DNA], używając metody Tape Lift. Pobraliśmy próbki z powierzchni 2695 stron (po 55 stron z każdej książki) ... licząc na natrafienie na komórki skóry. Z pobranych próbek, tylko 8 dało nam ilość DNA pozwalającą na wykorzystanie ich".

Aby upewnić się, że znaleziska rzeczywiście mają w sobie poszukiwane DNA Nietzschego, porównano je z materiałem genetycznym pobranym od jego krewnych. Ponadto nieco materiału udało się pobrać z doczesnych szczątków zmarłego przed stu piętnastu laty filozofa.


Teraz trzeba było wykonać najtrudniejszą część eksperymentu: odczytać z genomu wszystkie cechy odpowiadające za barwę głosu i stworzyć program, który będzie potrafił przetworzyć je na dźwięk. Takich programów naukowcy stworzyli siedem. Wszystkie przetestowano na ludziach żyjących (grupa liczyła 4287 osób) - z całkiem niezłym rezultatem. Dokładność odtwarzania głosu przez generatory wynosi 94,68%. Możemy więc z dość dużą pewnością stwierdzić, że prezentowane poniżej nagranie odpowiada barwie głosu Fryderyka Nietzschego. Oczywiście maszyna nigdy nie będzie w stanie oddać subtelności intonacji, emocji towarzyszących mowie (ani tego, że wąsy Nietzschego działały jak tłumik) - wszystko to brzmi nieco sztywno, na to jednak na razie nic nie poradzimy.

Poniższy fragment pochodzi z listu Nietzschego do Georga Brandesa ze stycznia 1889 roku:

"Nachdem Du mich entdeckt hast, war es kein Kunststück mich zu finden: die Schwierigkeit ist jetzt die, mich zu verlieren".
"Gdy już mnie odkryłeś, nie było trudno mnie znaleźć. Teraz zastanów się raczej jak się mnie pozbyć".


Źródło: DNA-based prediction of Nietzsche's voice
78
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Rosja to nie kraj, to stan umysłu VIII
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Faktopedia – Wyjątkowe wkładki do butów
Przejdź do artykułu 7 rzekomo naukowych teorii, o których nauka… nie słyszała
Przejdź do artykułu 12 faktów o pasie cnoty. Rzeczywistość była dość brutalna
Przejdź do artykułu Toalety na krańcu świata
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu Po obejrzeniu tego poczujesz się bardzo malutki
Przejdź do artykułu Liczniki i kokpity w samochodach, które wyprzedziły swoje czasy
Przejdź do artykułu 24 przykłady na to, że zwierzęta mogą być najlepszymi przyjaciółmi nawet na wojnie
Przejdź do artykułu 10 polskich powiedzeń, których prawdopodobnie używasz w niewłaściwy sposób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą