Szukaj Pokaż menu

Wielopak Weekendowy DCXXV

69 823  
192  
W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o postanowieniach, w jaki sposób ludzie spisują swoje wspomnienia oraz o pewnej aptece w Odessie...

Rozmawiają dwaj kolesie.
- Słyszałeś, że Walery nie żyje?
- Nie!... Co się stało?
- Zapił się na śmierć!
- A widzisz!... Dlatego ja nigdy nie zapijam!

by Samorodek

* * * * *

Bajeczne podłogi w zwyczajnych mieszkaniach

72 701  
175   36  
Te podłogi sprawiają, że pokój nabiera zupełnie nowego charakteru. Możesz poczuć się jak na basenie albo w delfinarium... Który z pomysłów spodobał się Tobie na tyle, że chciałbyś mieć taką podłogę u siebie w pokoju?

#1. Niesamowity ogromny zegar

Kliknij i zobacz więcej!

8 miejsc, które wyglądają jak z innej planety III

80 330  
465   16  
Jeśli przyzwyczailiście się, że najpiękniejsze plaże są piaszczyste, a woda przejrzysta, mam olbrzymią przyjemność was rozczarować.

#1. Czerwona plaża w Panjin w Chinach

Niesamowite barwy są zasługą wodorostów, które porastają niemal całkowicie deltę rzeki Liao He. Gdybyście chcieli zobaczyć je na własne oczy, musicie uzbroić się w odrobinę cierpliwości. Dopiero jesienią zmieniają barwę z zielonej, przez coraz ciemniejsze odcienie pomarańczy, aż po czerwień.


Najlepszą porą roku do zwiedzania jest przełom września i października. Ponad niesamowitą florę, również fauna ma tutaj wiele do zaoferowania. Miejsce to nosi miano "Domu Żurawi" i z tego też powodu tylko jego niewielki fragment jest udostępniany turystom.

#2. Salar de Uyuni w Boliwii


Jest to największe na świecie solnisko (pozostałość po wyschniętym słonym jeziorze). Obszar ten znajduje się na wysokości 3653 m n.p.m a różnica wzniesień na ponad 10 582 km² to całe... 41 cm.


Na terenie solniska znajduje się niewielka wyspa, będąca kiedyś szczytem aktywnego wulkanu. Obecnie jest ona centrum obsługi turystów dla tego miejsca.


Fanom motoryzacji to miejsce na pewno jest znajome, ponieważ w tym roku przebiegał tędy rajd Dakar.

Co ciekawe, szacuje się, że nawet połowa światowych zasobów litu znajduje się właśnie na Salar de Uyuni.

#3. Wulkan Dallol w Etiopii


Wulkan Dallol położony jest w rejonie Wielkich Rowów Afrykańskich - obszaru bardzo aktywnego wulkanicznie i sejsmicznie.

Obecnie w miejscach kraterów znajdują się baseny solankowe, a niesamowite kolory to zasługa wypłukiwania związków siarki i żelaza z magmy.


Jeśli myślicie, że wymagane jest zdobycie górskiego szczytu, to niestety was rozczaruję. Wulkan ten znajduje się w depresji, prawie 50 metrów poniżej poziomu morza.

#4. Pustynia Namib w Namibii


Uznaje się ją za najstarszą pustynię na świecie (około 80 mln lat), a jednocześnie jedną z najbardziej suchych. Jest to zasługa zimnego antarktycznego Prądu Benguelskiego. Jest to swoisty paradoks - z jednej strony wyklucza on opady atmosferyczne, z drugiej wytwarza mgłę, która zapewnia minimalną potrzebną do przeżycia wilgoć dla obecnej tu, bardzo ubogiej, flory.


#5. Jaskinia lodowa w pobliżu wulkanu Mutnowsky w Rosji


Na Kamczatce swe siły połączyły dwa żywioły - ogień i woda. Niesamowity tunel powstał w wyniku działalności gorącego źródła i przepływu wody wewnątrz lodowca.


Kolory na zdjęciu nie są wynikiem obróbki komputerowej zdjęcia, lecz różnej grubości lodu, przez który przechodzi światło słoneczne.

#6. Jezioro Retba w Senegalu


Nazywane jest również różowym jeziorem. Niecodzienna barwa to zasługa sinic, które produkują różowy pigment, by łatwiej absorbować światło do procesu fotosyntezy. Jezioro to jest bardzo słone - podobnie jak w Morzu Martwym bez problemu można się na nim unosić leżąc. Co ciekawe, zasolenie leżącego w bezpośredniej bliskości Oceanu Atlantyckiego jest dziesięciokrotnie mniejsze. Z jego dna lokalni robotnicy wydobywają sól.


#7. Cętkowane Jezioro w Kanadzie


Jak już pewnie się domyślacie, również tutaj znajdziemy sól. Jednak to nie wszystko, dzięki bardzo bogatemu w minerały podłożu, podczas pory letniej jezioro dzieli się na mnóstwo małych zbiorników, których kolor odpowiada znajdującym się pod nimi minerałom.


#8. Wrota Piekieł w Turkmenistanie


To niesamowite miejsce to z jednej strony świadectwo, że nigdy nie wiadomo co jest pod naszymi stopami, z drugiej, że nigdy nie da się wszystkiego przewidzieć. W roku 1971 przewiercono w pobliżu wioski Derweze tak zwaną kieszeń gazową (płytkie złoże gazu ziemnego) co spowodowało spadek ciśnienia złożowego i powstanie zapadliska o głębokości około 20 metrów i szerokości 70 metrów. Przedostający się do atmosfery gaz postanowiono podpalić, a cały proces wypalenia miał trwać kilka dni. Zamiast trwać krótki okres czasu, zgodnie z założeniami, miejsce to płonie do dzisiaj.


 

<<< W poprzednim odcinku

465
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Bajeczne podłogi w zwyczajnych mieszkaniach
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu Funty, cale, galony, stopy - o co w tym wszystkim chodzi?
Przejdź do artykułu Perfidny trolling komputerowy
Przejdź do artykułu Pięć lat temu schował skarb warty miliony dolarów - wskazówki jak go znaleźć ukrył w książce
Przejdź do artykułu Każda rodzina ma jedną, bardzo dziwną zasadę - internauci postanowili podzielić się swoimi
Przejdź do artykułu Zawartość jej walizki wprawiła celników w osłupienie, a potem ją aresztowali
Przejdź do artykułu Polska to nie kraj, to stan umysłu – Kazik Staszewski pokazał mamę
Przejdź do artykułu Jedynie on pospieszył na ratunek rannemu kotu
Przejdź do artykułu Gdyby Ziemię zamieszkiwało tylko 100 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą