Szukaj Pokaż menu

Mistrzowie internetu XCV - Na Facebooku tych słów nie możesz już używać

110 525  
387   48  
W dzisiejszym odcinku m.in. dziecko trzymane w mikrofali; 7 kłamstw studenta; osiągnięcia dla kobiety vs osiągnięcia dla mężczyzny; co zrobiłby Ryan Reynolds dla swojej córeczki oraz konkurs, który zorganizowały władze Kudowy-Zdroju i jaki był jego wynik.

#1.

Wielopak Weekendowy DCCLXXI

42 899  
116  
Hej! Dzisiaj opowiem wam o skwaszonym Marianie, poradzie z pewnego forum oraz o prawie Archimedesa...

10 niewojennych ciekawostek o Syrii

41 355  
137   36  
Już od dłuższego czasu Syria pojawia się w mediach wyłącznie w kontekście toczącej się w niej wojny domowej. Przyjrzyjmy się temu arabskiemu państwu z zupełnie innej strony.

#1.

Syria znajduje się w niezbyt komfortowym położeniu między Turcją a Irakiem, uchodząc za bramę (a przynajmniej jedną z kilku bram) oddzielającą świat zachodni od Azji. Oficjalnie w Syrii nie ma obowiązującej religii, a konstytucja gwarantuje wolność wyznania. Jak to wygląda w kraju, w którym ponad 90% obywateli wyznaje islam - łatwo sobie wyobrazić. Co więcej, ta sama gwarantująca wolność religijną konstytucja zastrzega, że prezydent Syrii musi być muzułmaninem.

#2.



Ebla (nie mylić z ebolą) to jedno z najwcześniejszych królestw, jakie istniały na terytorium współczesnej Syrii. Znajdujące się w północno-zachodniej części obecnego kraju, powstało ok. 3,5 tys. lat przed Chrystusem. Dało się poznać jako miejsce założenia jednej z najstarszych bibliotek, jakie dotąd odkryto. Znalezione w Ebli tablice (łącznie ponad 20 tys. sztuk) datowano na 2350 r. p.n.e., a miejsca ich zachowania wskazują, że w dawnych czasach musiały być uporządkowane i przechowywane na półkach.

#3.



W miejscowości Bosra na południu kraju zachował się w doskonałym stanie rzymski teatr zbudowany w II wieku n.e. Imponujących rozmiarów widownia podzielona na 35 rzędów pomieścić miała nawet 15 tysięcy widzów. Z czasem teatr otoczono wzmocnieniami, a pod koniec XI stulecia przekształcono go w twierdzę. Jej śladem jest m.in. najstarsza zachowana średniowieczna wieża.

#4.



Damaszek, drugie co do wielkości miasto Syrii, jest jednym z najstarszych (a według mniej zachowawczych źródeł - najstarszym) nieprzerwanie zamieszkiwanych miast świata. Ślady osadnictwa na terenie współczesnego Damaszku pochodzą już sprzed 5 tys. lat, natomiast po raz pierwszy o istnieniu miasta wspominają egipskie źródła z 1500 r. p.n.e. Datowanie radiowęglowe wskazuje natomiast, że osadnictwo w rejonie mogło pojawić się jeszcze wcześniej - ok. 6300 r. przed Chrystusem.

#5.



Imponujący zamek - Crac des Chevaliers, czyli w tłumaczeniu „twierdza rycerzy” - to jeden z największych syryjskich zabytków. Pierwszą budowlę wzniesiono tu w 1031 roku. Miał w niej zamieszkać emir Aleppo. Podczas krucjat twierdza przechodziła z rąk do rąk, a w 1142 przejął ją zakon szpitalników. W 1271 zamek podstępnie zdobyli żołnierze sułtana Bajbarsa, a zaledwie dwadzieścia lat później budowla przestała mieć militarne znaczenie. Aż do 1934 roku zamieszkiwała tu ludność cywilna. Tę ostatecznie przesiedlono i przystąpiono do renowacji zamku.

#6.



Flaga Syrii składa się z trzech poziomych pasów - czerwonego, białego i czarnego. Na środkowym umieszczono obok siebie dwie zielone gwiazdy. Każdy z elementów ma swoje znaczenie. Pasy odzwierciedlają syryjską wędrówkę ku wolności, pokój oraz kolonialną historię kraju. Gwiazdki z kolei trafiły na flagę jako symbol porozumienia Syrii z Egiptem.

#7.



Meczet Umajjadów w Damaszku to miejsce pod wieloma względami historyczne. Uważany za 4. najświętsze miejsce islamu, meczet zbudowano w latach 706-715 na miejscu świątyń Hadada, Jowisza oraz katedry św. Jana Chrzciciela. W meczecie znajdują się relikwie Jana Chrzciciela, który w islamie czczony jest jako Jahja. To właśnie do Meczetu Umajjadów wszedł Jan Paweł II, zostając pierwszym papieżem w historii w muzułmańskim sanktuarium.

#8.



Shouting Hill we Wzgórzach Golan to miejsce blisko sąsiadujące z czterema krajami - Syrią, Libanem, Izraelem i Jordanią. Całe terytorium już od dawna stanowi obiekt sporu pomiędzy zwaśnionymi stronami. Kiedy więc granica została wytyczona, rozdzielone rodziny miały zwyczaj zbierać się na Shouting Hill i krzyczeć, a echo niosło komunikat do krewnych po drugiej stronie doliny. Shouting Hill pozostało, ale nikt już na nim nie krzyczy. Wojsko zabroniło? Nie - telefony komórkowe.

#9.



Produkcja piwa w Syrii ma bardzo długą tradycję. Wzmianki o piwie znalazły się m.in. na tablicach znalezionych w pozostałościach biblioteki w Ebli. Już wtedy wytwarzano tam (w Syrii, nie w bibliotece...) szeroki wybór piw. Współcześnie nad produkcją kontrolę sprawuje rząd. Do 2011 roku w Syrii funkcjonowały dwa duże browary - Al-Shark i Barada - których wyroby sprzedawano w supermarketach zarówno w muzułmańskich, jak i chrześcijańskich dzielnicach. Później warzenie piwa zawieszono, ale w 2017 otwarta została nowa duża fabryka, która docelowo wytwarzać ma nawet 15 milionów litrów piwa rocznie.

#10.



Rewolucja internetowa w Syrii przyjęła specyficzne oblicze. W 2011 roku po raz pierwszy ujawniła się „Syryjska Armia Elektroniczna”, grupa hakerska działająca na zlecenie rządu. Syryjscy hakerzy zdołali nabrudzić zarówno na domowym podwórku, jak i za granicą - na Bliskim Wschodzie, w Europie, a nawet w Stanach Zjednoczonych. Działalność SEA odbiła się szerokim echem. Do tego stopnia wręcz, że jej zwalczenie postawili sobie za cel Anonymous.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
137
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Wielopak Weekendowy DCCLXXI
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 7 oszustów i przekręty tak zwariowane, że aż trudno w nie uwierzyć!
Przejdź do artykułu 7 zwariowanych ciekawostek z odległego Kazachstanu
Przejdź do artykułu 8 koszmarnych przeczuć, które niestety się sprawdziły
Przejdź do artykułu 7 nietuszowanych ciekawostek o kosmetykach
Przejdź do artykułu Martin A. Couney uratował tysiące dzieci, bo nie wiedział, że to niemożliwe
Przejdź do artykułu Dach świata pokryty g*wnem, czyli ciemna strona turystyki
Przejdź do artykułu Liczniki i kokpity w samochodach, które wyprzedziły swoje czasy
Przejdź do artykułu Postrach wszystkich żeglarzy świata
Przejdź do artykułu Dlaczego nigdy nie odkryjemy wszystkich sekretów wojowników ninja

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą