Szukaj Pokaż menu

Tych albumów prawdopodobnie nigdy nie usłyszysz!

32 589  
104   18  
Gdy jesteś fanem jakiejś kapeli, nie żałujesz forsy i kupujesz każdy kolejny album, który twoi idole wypuszczają na rynek. Kto jednak powiedział, że każde dzieło zarejestrowane przez muzyków musi trafić do sprzedaży? Czasem, z różnych powodów, zarejestrowany album nie zostaje opublikowany. Przynajmniej oficjalnie. Wówczas, licząc na to, że pewnego dnia materiał ten zostanie wydany, musimy cierpliwie czekać lub zadowolić się kiepskiej jakości bootlegami.

25 ciekawostek o ataku atomowym na Hiroszimę

39 009  
286   73  
6 sierpnia 1945 roku o godzinie 8:15 nad ranem świat zmienił się nieodwracalnie. Załoga amerykańskiego bombowca Enola Gay dokonała pierwszego w historii ataku atomowego, zrzucając bombę „Little Boy nad Hiroszimą. W ciągu kilku sekund 90% budynków w mieście uległo uszkodzeniu, a życie straciło od 70-90 tysięcy osób, czyli 1/3 mieszkańców miasta. Poznajcie inne, ciekawe fakty, które wiążą się z tym tragicznym wydarzeniem.

Jakie są słabe punkty rosyjskich sił zbrojnych? – Opowieść o pewnym generale

37 441  
284   49  
Generał dywizji Kanamat Chusiejewicz Botaszew z Karaczajewa-Czerkieska miał sen. Zawsze chciał być pilotem myśliwca.

W grudniu 2011 roku bez zezwolenia zasiadł za sterami nowego SU-34, który właśnie został dostarczony z fabryki. Piloci byli szkoleni na symulatorach od wielu miesięcy w Baltimore w stanie Maryland... przepraszam, w bazie sił powietrznych Baltimore w Woroneżu, ale cwany Botaszew usiadł za sterami maszyny przed wszystkimi. Botaszew leciał sobie nad polami zasianymi słonecznikami, a także górami (czy raczej pagórkami) obwodu woroneskiego. Rozmarzony i zachwycony widokami przekroczył prędkość dźwięku. On, chłopak z wiejskiej rodziny, pierwszy człowiek, który przetestował nowy SU-34 w powietrzu.

Po lądowaniu dostał naganę i czasowy zakaz pilotowania samolotów. 28 czerwca 2012 r. niepokorny pilot wpisał się do rejestru lotu i wsiadł do Su-27 na lotnisku Karelia, niedaleko wioski Besowiec. Dowódca lotu Olejnik wykonał standardową misję rozpoznawczą, a kontrolę nad sterami przejął Botaszew, który nie miał licencji ani kwalifikacji do pilotowania myśliwca.

„Zawsze chciałem latać myśliwcem”, wyznał Botaszew. „To było moje marzenie. Nie mogłem się już powstrzymać”.

Botaszew wykonał kilka prostych manewrów: skręty i przewroty. Był podekscytowany, jak łatwo jest pilotować myśliwiec, a kiedy Su-27 wleciał w strefę nad lotniskiem, upojony swoją zajebistością generał spróbował wykonać prawdziwą figurę akrobacyjną. Wybrał ślizg na ogon.


O ile w górę poszło dobrze, to potem wszystko poszło nie tak. Samolot wpadł w odwrócony korkociąg i rozbił się w lesie sto metrów od budynków mieszkalnych. Piloci zdążyli się katapultować.

Botaszew zniszczył myśliwiec, który kosztował 100 milionów rubli i został ukarany grzywną w wysokości 5 milionów rubli. Został zwolniony z lotnictwa.

Czy to spowodowało, że Botaszew porzucił swe marzenia, by zostać pilotem myśliwca i samodzielnego nim latania? Skądże znowu.


20 maja 2022 roku Botaszew obchodził swoje 63. urodziny, kiedy jego marzenie w końcu się spełniło: pomimo że nie miał pozwolenia i doświadczenia w lotach myśliwcami, otrzymał Su-25, który był samolotem szturmowym do walki z neonazistami w Ukrainie. Nie wiedział on, że może polecieć z tego powodu, że większość jego kolegów pilotów zostało już zabitych w akcji lub odmówiło służby w specjalnej operacji wojskowej.

Tak, samolot był tak stary, że faktycznie brał czynny udział w wojnie radziecko-afgańskiej, poddźwiękowy, z tylko jednym siedzeniem, ale był cały jego, Botaszowa, i nikt by mu nigdy nie powiedział, że nie może nim latać.

22 maja Jednostka Brygady Obrony Powietrznej Armii Ukrainy zestrzeliła Su-25 Botaszowa przy użyciu Igły.

Kanamat Chusiejewicz Botaszew zginął jako szczęśliwy człowiek. Jako pilot samolotu. Natomiast armia ukraińska mogła ogłosić niewątpliwy sukces, że zestrzelili najwyższego rangą pilota wojskowego, który zginął na tej wojnie.

Jak widać, marzenia się spełniają, jeśli w nie wierzysz (i niekoniecznie ciężko na nie pracujesz).
284
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu 25 ciekawostek o ataku atomowym na Hiroszimę
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 4 współczesne problemy, które są dużo starsze, niż ci się wydaje
Przejdź do artykułu Ciekawostki z czasów II Wojny Światowej
Przejdź do artykułu Seryjni mordercy zatrzymani w ostatnich latach
Przejdź do artykułu Wielka zagadka ukryta w myśliwcu F-16
Przejdź do artykułu Jak wygląda korzystanie z telefonu z Androidem - studium przypadku
Przejdź do artykułu Jak z punktu widzenia niemieckiego pilota wyglądała walka z bombowcami B-17?
Przejdź do artykułu Czasami mniej znaczy lepiej, czyli przykłady świetnego designu
Przejdź do artykułu Raj perfekcjonisty – rzeczy, które idealnie do siebie pasują LXXVIII
Przejdź do artykułu Jak nie jeździć czołgiem, czyli wojskowe porażki

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą